Coraz więcej mówi się o tym, jak pilna jest potrzeba przeobrażenia terenów górniczych w kierunku przemysłu o niskiej emisyjności. To szansa nie tylko dla przyrody. To również lepsze wykorzystanie kapitału ludzkiego i zapewnienie społeczności bardziej komfortowych warunków do życia. W tym tekście analizujemy przykład transformacji energetycznej Turowa, bo proces ten doskonale dowodzi wagi tego typu zmian.
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa – na czym właściwie polega?
Aby obszar rzeczywiście mógł cieszyć się wcześniej wspomnianym zainteresowaniem inwestorów i mógł zaproponować nowe miejsca pracy, należy umiejętnie przeprowadzić zmiany technologii produkcji i usługi. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pozwoli na podjęcie takich kroków, jak np.:
- zbudowanie miejskiego obszaru funkcjonalnego;
- rozpoczęcie procesu przekwalifikowania kadr;
- budowa rozproszonych źródeł OZE, dzięki czemu waga Elektrowni Turów zmniejszy się;
- skonstruowanie sektora Ekosystemu Innowacji.
Strategia transformacji regionu turoszowskiego obejmuje również realizację określonych projektów strategicznych. Ich celem jest zapewnienie obsługi inwestorom oraz stworzenie warunków przyjaznych dla rozwoju startupów, skupiających swoją działalność na opracowywaniu rozwiązań z zakresu OZE.
Transformacja OZE w Turowie – co jeszcze będzie obejmować?
Wcześniej wspomniane kroki to jedynie część przedsięwzięć z zakresu projektów strategicznych. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to także szansa na realizację takich planów jak np. stworzenie systemu, który skutecznie zintegruje aktualne i przyszłe usługi cyfrowe. Jak widać transformacja OZE w Turowie to złożone zagadnienie. Wszystkie te działania mają prowadzić jednak do jednego efektu. Mowa o zastąpieniu elektrowni, charakteryzującą się wysoką emisyjnością, Odnawialnymi Źródłami Energii.
Energia ze źródeł odnawialnych w Turowie – skutki społeczne
OZE to nie tylko troska o środowisko naturalne. Oczywiście skutki środowiskowe mają tu duże znaczenie, bo energia ze źródeł odnawialnych w Turowie pozwoli przywrócić terenom poprzemysłowym wartość przyrodniczą. Nie należy jednak zapominać o tym, że sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa to również troska o ludzi.
Kreowanie nowych źródeł energii, ekologicznych i zapewniających dobrze płatne miejsca pracy, podwyższa poziom życia miejscowej ludności. Przyszłość regionu przestaje stać pod znakiem zapytania, a zamiast niepewności i strachu o jutro, rodzi się nadzieja na rozwiązania, dające poczucie bezpieczeństwa.
Zakończenie wydobycia węgla brunatnego ma wpływ także na zdrowie społeczności. Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa wiąże się m.in. z kreowaniem zdrowego stylu życia i poprawą ochrony zdrowia. Chcesz dowiedzieć się więcej o transformacji tego regionu? Rzetelne informacje na ten temat można znaleźć m.in. na stronie ozeturow.pl.