Dlaczego filtry DPF należy regularnie czyścić?

Zauważasz, że nastąpił spadek osiągów twojej jednostki napędowej? A może z rury wydechowej podczas większego obciążenia silnika zaczął wydostawać się dym o białym lub czarnym zabarwieniu? Jeśli obserwujesz takie sytuacje, być może czas na czyszczenie DPF.

Filtr cząstek stałych – na czym polega jego funkcja i dlaczego należy go regularnie czyścić?

DPF, a więc filtr cząsteczek stałych odpowiada za bardzo ważne zadanie – umożliwia oczyszczanie spalin z cząstek stałych. Tych w spalinach nie brakuje. Mowa o:

  • sadzy;
  • tlenkach metali;
  • węglowodory aromatyczne.

Jeśli filtr cząstek stałych nie jest regularnie czyszczony, jego funkcjonalność z czasem się zmniejsza.

Czyszczenie DPF

Jak poznać, że filtry DPF wymagają czyszczenia?

Można wyróżnić kilka sytuacji, które powinny skłonić nas do skorzystania z takiej usługi jak czyszczenie filtrów DPF. Oprócz wcześniej wspomnianych przykładów, za alarmujące możemy uznać nietypowe odgłosy dobiegające z silnika. Naprawa może być konieczna również wtedy, gdy zauważymy, że nie możemy płynnie rozwinąć mocy silnika.

Czyszczenie DPF – jak się tym zająć?

Część osób zdaje się na eksperymenty i wybiera metody domowe. Niestety takie rozwiązania cechują się niską skutecznością. Po pierwsze – tracimy czas. Po drugie – jeśli samodzielne czyszczenie DPF przeprowadzimy nieostrożnie, możemy uszkodzić filtr i konieczna będzie droga naprawa turbiny. Dużo lepszą opcją będzie powierzenie tego zajęcia osobom, które się na tym znają.

Jak wygląda profesjonalna regeneracja DPF?

Czyszczenie DPF ze specjalistami zazwyczaj wykonywana jest metodą hydrodynamiczną. Z tego rozwiązania korzysta m.in. firma Warsztat Sergiej Paszyński, zlokalizowany w Świnoujściu. Specjaliści dokładnie demontują filtr, a następnie wykorzystują gorącą wodę zmieszaną ze specjalną substancją.

Podczas całego procesu wykorzystuje się także zaawansowane maszyny. To z ich pomocą można przywrócić filtr do pierwotnego stanu (czyli takiego, jakim wyróżniają się nowe filtry). Gdy czyszczenie DPF dobiegnie końca, specjaliści ponownie montują element w aucie.

 

Źródło: https://warsztat-swinoujscie.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *