Doradztwo podatkowe – czy warto mieć pod ręką specjalistę?

Zmieniające się przepisy nie ułatwiają sprawnego orientowania się w kwestiach prawnych. Mimo to powinniśmy wiedzieć, jakie mamy obowiązki w związku z funkcjonującym systemem podatkowym. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy pozwoli nam pozbyć się obaw, że coś przeoczyliśmy.

Doradztwo podatkowe – kto z niego korzysta?

Może się wydawać, że podmioty, zajmujące się doradztwem podatkowym, obsługują jedynie firmy. Trzeba przyznać, że wśród klientów takich usługodawców nierzadko znajdziemy przedsiębiorców. Niezgodne z prawdą byłoby jednak stwierdzenie, że tylko oni decydują się na taką współpracę. Z doradztwa podatkowego korzystają też indywidualne osoby. Wiedza specjalisty pozwala podatnikowi zweryfikować, czy należycie zatroszczył się o swoje obowiązki.

Doradztwo podatkowe

Czym dokładnie zajmują się profesjonalni doradcy podatkowi?

Wśród takich zadań można wymienić:

  • doradzanie odnośnie ewentualnej optymalizacji podatkowej;
  • kompleksową pomoc w razie kontroli;
  • obsługę dokumentacji, takiej jak np. dokumentacja cen transferowych;
  • stanie na straży podatkowego bezpieczeństwa przekształcania spółek;
  • wsparcie w procesach restrukturyzacji;
  • przygotowanie wniosków w związku z wydaniem indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (takie wnioski kierowane są do Ministra Finansów).

Oprócz wyżej wymienionych kwestii troszczą się także o reprezentację usługobiorców przed organami podatkowymi. Klienci wybierający sprawdzoną pomoc nie muszą też martwić się o kontakt z organami kontroli skarbowej czy z sądami administracyjnymi.

Współpraca z doradcą podatkowym to jedyny pewny sposób, który pozwala na całkowite wykluczenie ryzyka związanego z nieprzestrzeganiem terminów czy brakiem wiedzy na temat aktualnych przepisów. W ten sposób możemy więc zabezpieczyć się przed karami pieniężnymi oraz przed innymi nieprzyjemnościami, wynikającymi ze złamania prawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *