Czym się różni gotowy projekt domu od indywidualnego

Czy lepiej wybrać gotowe rozwiązanie, czy może lepiej zdecydować się na projekt na zamówienie? Dziś sprawdzamy, czym dokładnie różnią się te warianty.

Gotowe projekty domów i projekty na zamówienie – podstawowe różnice

1. Możliwość indywidualizacji w gotowych projektach domów rodzinnych i projektach od podstaw

W indywidualnych wariantach jako zleceniodawca wykonania decydujemy o każdym szczególe. Możemy więc mieć nieruchomość niepowtarzalną oraz w stu procentach dopasowaną do naszej wizji. Czy to jednak oznacza, że gotowe projekty domów znacznie nas ograniczają? Możliwości dostępne na rynku dowodzą, że tak wcale być nie musi. Doskonale widać to np. na przykładzie oferty firmy Dominanta. Bogaty wybór rozwiązań oraz możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian (np. wybór rodzaju ogrzewania) sprawia, że wiele osób nie czuje, że musi iść na jakiekolwiek kompromisy.

2. Cena

Tutaj różnica między tymi dwoma wariantami jest dość mocno widoczna. Za gotowy projekt domu zapłacimy kilkukrotnie mniej niż za opcję zindywidualizowaną. Taka różnica może być istotna, zwłaszcza jeśli mamy dość ograniczony budżet i wolimy te środki spożytkować w inny sposób. Wybór między opcją gotową i na zlecenie zależy głównie od tego, co jest dla nas priorytetem.

3. Czas

Decydując się na wariant tworzony na zamówienie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że taki projekt pochłonie sporo czasu. Nawet doświadczeni, świetnie wykwalifikowani specjaliści będą potrzebowali czasowego zapasu, żeby dopatrzyć każdego elementu, zadbać o funkcjonalność domu oraz o jego bezpieczeństwo. Nierzadko czas mogą zajmować również dodatkowe konsultacje z klientem. Z oczywistych względów nie musimy tą sprawą przejmować się przy gotowych projektach. Tutaj po prostu płacimy za projekt i możemy przystąpić do budowy.

4. Przewidywalność

Gotowe projekty domów jednorodzinnych zostały już wykorzystane w praktyce wielokrotnie. Jeśli podczas prac uwidoczniły się jakieś nieścisłości, albo problemy, specjaliści mieli okazję je poprawić. Kupując takie rozwiązanie możemy mieć więc pewność, że jest stuprocentowo skuteczne. To nie znaczy oczywiście, że zlecając wykonanie indywidualnego projektu odpowiedzialnemu, rzetelnemu ekspertowi, podejmujemy ogromne ryzyko. W większym stopniu chodzi o to, że w tym przypadku istnieją większe szanse na pojawienie się niespodziewanych incydentów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *