Jaki sprzęt jest wykorzystywany podczas działań strażackich?

Praca strażaków obarczona jest szczególnym ryzykiem. Przy realizacji obowiązków przydatne jest nie tylko doświadczenie i świetne przygotowanie. Wysiłki osób pracujących w Straży Pożarnej wspierane są przez specjalistyczny sprzęt pożarniczy. Na takie wyposażenie składa się wiele akcesoriów, maszyn i urządzeń. Poniżej charakteryzujemy niektóre z nich, wskazując na najważniejsze cechy produktów.

Sprzęt pożarniczy

Co wykorzystują strażacy podczas swojej pracy? Warianty przeznaczone na co dzień i do zadań specjalnych

Przy realizacji obowiązków wykorzystuje się m.in. klucze do hydrantów. Do poszczególnych zadań przydadzą się dobrze dopasowane modele. Po inne rozwiązania sięgniemy przy otwieraniu hydrantów naziemnych, a inne trzeba zastosować, gdy pojawi się konieczność pracy z hydrantami podziemnymi. Oba modele muszą być funkcjonalne, niezawodne i pozwolić na szybkie przeprowadzenie prac.

Sprzęt pożarniczy obejmuje też specjalistyczne latarki. Ceny takich produktów mogą sięgać nawet kilkaset złotych, bo są one dużo bardziej zaawansowane niż źródła światła, które wykorzystujemy w normalnych sytuacjach. Latarki tego typu wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością, świetnie znoszą niesprzyjające warunki i działają niezawodnie. W niektórych wariantach spotkamy się z takimi dodatkowymi udogodnieniami, jak np. zapamiętywanie ostatniego trybu pracy. Oprócz tego do polepszenia widoczności w obszarze roboczym wykorzystuje się specjalne maszty oświetleniowe. Dzięki nim prowadzenie akcji ratowniczej jest możliwe nawet w sytuacjach, gdy podjechanie samochodem jest utrudnione.

Przy gaszeniu pożarów wykorzystuje się również m.in. węże ssawne oraz węże tłoczne. Z takich produktów korzystają nie tylko służby pożarnicze i ratownicze, ale też branże związane z inżynierią wodną i lądową, budownictwem, górnictwem i leśnictwem. W wężach nierzadko stosuje się wysokiej jakości gumy syntetyczne. PCV i poliuretan. Dzięki tym komponentom wyrób charakteryzuje się elastycznością i wysoką trwałością.

Profesjonalny, przetestowany i bezpieczny sprzęt pożarniczy – zakupy w sklepie internetowym

W dobrze zaopatrzonych sklepach online, specjalizujących się w wyposażeniu strażaka/strażaczki, znajdziemy również inne rodzaje wyposażenia. Np. w sklepie BHP PPOŻ oferta, oprócz wcześniej wspomnianych wariantów, obejmuje również: przedłużacze bębnowe, łączniki ssawne, prądownice uniwersalne, nasady do czyszczenia kanałów, noszaki do węży tłocznych, pokrywy nasady, prądownice sportowe i wiele innych.

Fachowe, niezawodne rozwiązania:

  • muszą przedstawiać świetną odporność na dym, podwyższone temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne;
  • nie mogą sprawiać problemu w transporcie, rozstawianiu i składaniu; w przypadku takiego wyposażenia jak np. wcześniej wspomniany maszt oświetleniowy, produkt musi wyróżniać się także stabilnością;
  • muszą mieć parametry zgodne z regulaminem Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej;
  • powinny być dokładnie opisane, dzięki czemu podmiot zakupujący wyposażenie może dokładnie wiedzieć, jak wykorzystać dane rozwiązanie i czy będzie ono odpowiednie do przeprowadzenia konkretnych prac.

 

Źródło: https://sklep-bhpipoz.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *