Testy funkcjonalne – zobacz jak się testuje aplikacje i programy

Testy dotyczące aplikacji i programów mogą mieć różne cele. W tym artykule sprawdzamy, dlaczego są tak istotne i jak wpływają na działanie ostatecznej wersji programu.

Testy funkcjonalne

Podczas takich działań osoba testująca sprawdza, jak działa zewnętrzna część aplikacji. Taki ekspert lub ekspertka bazuje na założeniach funkcjonalnych. W ten sposób może zweryfikować, czy każdy element aplikacji działa, jak należy i czy program jest rzeczywiście użyteczny. Testy użyteczności sprawdzają również, czy nie ma problemów z komunikacją między aplikacją a serwerem.

Testy funkcjonalne

Testy techniczne aplikacji

Podczas testów technicznych specjaliści weryfikują poszczególne parametry. Firmy, realizujące takie działania, zajmują się również testami wydajnościowymi. W ich trakcie używa się specjalnych narzędzi monitorujących. Nierzadko przydatne okazują się również rozwiązania chmurowe. Celem wysiłków jest odnalezienie najsłabszych miejsc, tzw. wąskich gardeł, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie danego systemu.

Testy bezpieczeństwa

W takich testach IT sprawdza się:

  • podatność na różnorodne ataki;
  • słabości mechanizmów zarządzania sesją oraz uwierzytelniania;
  • czy wszystkie wrażliwe dane są właściwie chronione.

To jednak tylko ogólny zarys takich działań. Profesjonalne testy bezpieczeństwa to wieloetapowe zadanie, a jego złożoność uzależniona jest od charakteru samej aplikacji.

Komu zlecić testy aplikacji mobilnych?

Podczas testowania aplikacji mobilnych wykorzystuje się specjalne roboty, algorytmy oraz doświadczenie i umiejętności programistów. Testerzy muszą precyzyjnie podejść do takiego zadania, zwłaszcza że niektóre błędy może wykryć tylko człowiek. Aby zatroszczyć się o prawidłowe działanie naszej przyszłej aplikacji, warto to zadanie powierzyć firmie, która zgromadziła na tym polu już jakieś doświadczenie i może pochwalić się konkretnymi sukcesami. Do takich usługodawców można zaliczyć m.in. firmę Simple Logic.

 

Źródło: simplelogic.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *