Gdy zauważamy niepokojące objawy i podejrzewamy tym samym problemy ze zdrowiem, warto skonsultować się ze specjalistą. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż samodzielne diagnozowanie się z pomocą internetu. Z jakimi przypadłościami możemy zwrócić się do ortopedy?
Ortopeda dziecięcy i dla dorosłych
Do takiego eksperta zgłaszają się osoby z różnymi przypadłościami. Dość często problem wynika ze stanów pourazowym. Możemy do nich zaliczyć:
- ograniczenia nieruchomości;
- przykurcze;
- deformacje;
i wiele innych.
Ortopeda jest też specjalistą, z którym dobrze będzie skonsultować zaburzenia chodu oraz inne dysfunkcje. Warto wiedzieć, że często wystarczające okazuje się podejście zachowawcze, co oznacza, że skuteczna będzie rehabilitacja. Gdy jednak sytuacja jest bardziej zaawansowana do akcji wkracza chirurg ortopeda.
Operacje ortopedyczne
Leczenie operacyjne dotyczy bardzo różnorodnych zaburzeń układu ruchu. Mowa np. o:
- operacjach polegających na szyciu ścięgien;
- operacjach, mających na celu rozprawić się z objawami niektórych chorób (np. choroba de Quervain, przykurcz Dupuytrena).
Operacje ortopedyczne mogą dotyczyć także zespołu kanału nerwu łokciowego oraz zespołu cieśni nadgarstka.
Niezależnie od tego, co nam dolega, pierwszym krokiem zawsze są konsultacje ortopedyczne.
Wybór odpowiedniego ortopedy we Wrocławiu
Zanim zdecydujemy się zacząć leczenie w konkretnym miejscu, upewnijmy się, w czym specjalizuje się lekarz. W ten sposób możemy zweryfikować, czy ekspert rzeczywiście ma doświadczenie w takich przypadłościach, jak dysplazja stawów biodrowych u noworodków, zmiany zwyrodnieniowe, zespoły bólowe kręgosłupa oraz różnorodne wady kończyn u dorosłych i dzieci.
Oprócz wysokim kompetencji istotne jest też to, by specjalista był empatyczny i ze zrozumieniem podchodził do potrzeb pacjenta.