Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem – jest nadal opłacalne?

Czy kupując mieszkanie na inwestycję możemy jeszcze liczyć na zyski? Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem to w ostatnich czasach bardzo popularny, ale także niezwykle trudny sposób na ulokowanie kapitału. W obecnym czasie, gdy inflacja rośnie w zatrważająco szybkim tempie mieszkania inwestycyjne wydają się być jednym z najrozsądniejszy sposobów ochrony kapitału. Jednak aby zaangażowany kapitał przyniósł oczekiwane zyski należy znaleźć odpowiednie mieszkanie pod inwestycję oraz przyjąć odpowiednią strategię.

O czym należy pamiętać aby mieszkanie inwestycyjne przynosiło zyski?

Główną determinantą czy inwestowanie w mieszkanie pod wynajem okaże się opłacane jest cena za jaką dokonamy zakupu. Ludzie wystawiając mieszkania na sprzedaż często nie do końca analizują rynek, dlatego ważne jest znalezienie mieszkania w atrakcyjnej cenie, ale przede wszystkim kupując mieszkanie pod inwestycję nie można przepłacać. Narażamy się bowiem na fiasko inwestycji niż na starcie.

Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem na długi czy krótki termin?

Najbardziej opłacalną opcją są mieszkania inwestycyjne wynajmowane długoterminowo. Dzięki takiej formie właściciel nieruchomości zapewnia sobie stały dochód pasywny, który regularnie wpływa na jego konto. Niweluje także ryzyko oraz koszty związane z częstą zmianą najemców mieszkania inwestycyjnego.

W przypadku krótkoterminowego wynajmu, o opłacalności możemy mówić głównie posiadając mieszkanie pod inwestycję w miejscowości turystycznej. W obecnych czasach mieszkania i apartamenty wynajmowane turystom to coraz częściej spotykana alternatywa dla drogich hoteli i noclegowni. Taki sposób inwestowania w mieszkanie pod wynajem może być bardzo opłacalny, ale niesie ze sobą także duże ryzyko wynikające z losowych zdarzeń.

Czy ceny mieszkań będą nadal rosnąć?

Jak pokazują różnego rodzaju zestawia sporządzone przez ekspertów od inwestowania, mieszkania inwestycje w ostatnich latach były najbardziej rentowną formą dochodu pasywnego. Ceny mieszkań stale rosną, a galopująca inflacja wcale nie niesie przesłanek, aby ta tendencja się odwróciła. Spadek wartości pieniądza będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu napędzać wzrost cen mieszkań czyniąc inwestowanie w nie w dalszym ciągu opłacalnymi.

Na co uważać decydując się na inwestowanie w mieszkanie pod wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z posiadaniem wysokich nakładów finansowych, dlatego w przypadku zaciągania kredyty należy szczegółowo przeanalizować oferty banków i wybrać najbardziej korzystną. Należy też pamiętać, że wynajmowanie mieszkania wiąże się także z płaceniem podatków, które od 2023 roku będą kosztować się następująco:

  • 8,5% stawka ryczałtu dla przychodów do 100.000 zł,
  • 12,5% stawka ryczałtu dla przychodów powyżej 100.000 zł.

Analizując sytuację gospodarczą oraz na rynku nieruchomości można stwierdzić, iż inwestowanie w mieszkanie pod wynajem nadal jest opłacalne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *