Żarówki samochodowe ksenonowe a ledowe – jakie różnice występują między nimi

Światła led do samochodu czy żarówki ksenonowe? To pytanie, które zadaje sobie wielu nabywców nowych aut, coraz częściej także w popularnej kategorii kompaktowej. Oba rozwiązanie są o wiele wydajniejsze, niż powszechnie stosowane do tej pory reflektory halogenowe. Czym jednak różnią się między sobą?

Sposób działania – ksenony i światła led do samochodu

Ksenony i ledy do samochodu opierają się na całkowicie różnych mechanizmach działania. Xenony to nieco starsze rozwiązanie, bo mające już blisko 30 lat. W lampach ksenonowych, przestrzeń między dwiema elektrodami wypełniają gazy szlachetne (m.in. właśnie ksenon), a światło jest wytwarzane przez powstający łuk elektryczny,

Jak działają lampy led? O ile w zwykłych żarówkach elementem, który emituje światło jest żarnik, tak w diodach led światło wydziela sam półprzewodnik, z którego wykonana jest dioda. Światła led do samochodu składają się z wielu, odpowiednio zestawionych diod.

Żarówki ksenonowe – wyjątkowa moc światła

Jeżeli chodzi o moc światła, żarówki samochodowe ksenonowe nie mają konkurencji. Xenony wytwarzają mocne, białe światło, o mocy większej niż ledy. Barwa światła żarówek ksenonowych jest bardzo zbliżona do widma światła dziennego, a jednocześnie zapewniają mocny strumień świetlny, nie mając sobie równych podczas jazdy nocą.

Żarówki samochodowe ksenonowe a ledowe - jakie różnice występują między nimi

Ledy do samochodu – imponująca trwałość

W tym przypadku wyróżniają się żarówki samochodowe led. Diody led są znane ze swojej energooszczędności, a w przypadku lamp samochodowych – także trwałości. Są w stanie pozostać sprawne nawet przez 100 tysięcy godzin, czyli w przybliżeniu, tyle, ile wynosi czas eksploatacji samochodu. Lampy ksenonowe samochodowe również wykazują dużą żywotność. Szacuje się, że powinny wystarczyć na kilka lat standardowego użytkowania.

Główne cechy żarówek samochodowych led

  • Większa trwałość i dłuższy czas eksploatacji.
  • Większe możliwości dla designerów (składają się z wielu punktów świetlnych).
  • Szybciej osiągają najwyższą moc.

Do ich wad trzeba zaliczyć fakt, że nagrzewają się od tyłu. Jeśli producent nie zastosował odpowiedniego systemu cyrkulacji powietrza w lampie, z czasem mogą gorzej działać.

Jakie zalety wyróżniają żarówki samochodowe ksenonowe?

Co wyróżnia ten typ lamp samochodowych?

  • Dają jasne, mocne światło.
  • Są o wiele bardziej wytrzymałe, niż zwykłe reflektory.
  • Ich światło ma barwę zbliżoną do światła dziennego.
  • Choć nie są aż tak wydajne jak ledy, zapewniają bardzo długi czas użytkowania.

 

Źródło: https://basic.com.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *