W jaki sposób można wykorzystać zasilacze impulsowe do LED?

Diody LED muszą być zasilane napięciem stałym. Stałe źródło prądu jest zwykle pożądane, aby utrzymać jasność LED na możliwie stabilnym poziomie i zoptymalizować wydajność zasilacza. Najprostszym sposobem zasilania diody LED napięciem stałym jest użycie stabilizatora impulsowego. To urządzenie o wysokiej sprawności doskonale zabezpiecza m.in. przed zakłóceniami z sieci i zwarciami.

Zasilacze do LED – jak się je wykorzystuje?

Zasilacze impulsowe do LED odpowiadają m.in. za modyfikację prądu przemiennego na prąd stały. Jeśli poszukujemy wydajnego zasilacza do oświetlenia LED, powinniśmy zapoznać się bliżej z takim rozwiązaniem jak zasilacz impulsowy. Taki produkt daje nam pewność, że bez względu na obciążenie, dany parametr wyjściowy (np. napięcie czy prąd) będzie miał stałą wartość.

Opcję tę warto wykorzystać wszędzie tam, gdzie chcemy zabezpieczyć instalację przed uszkodzeniami, będącymi konsekwencją skoków napięcia. Wykorzystanie danego zasilacza impulsowego do lamp LED do np. lamp w lakierni zależy do jakiej mocy przeznaczony został konkretny produkt. Zanim więc podłączymy taki zasilacz, dowiedzmy się, jaka może być maksymalna moc naszej instalacji i na bazie tych informacji podejmijmy decyzję, czy chcemy używać danego urządzenia.

Zasilacze impulsowe do LED

Jak działa zasilacz impulsowy do LED?

Zasilacze impulsowe wykorzystują cewki i kondensatory połączone szeregowo lub równolegle z napięciem wejściowym w celu przekształcenia go w zestaw impulsów o wysokiej częstotliwości, których średnia wartość może być precyzyjnie kontrolowana poprzez regulację szerokość impulsu. Wysoka częstotliwość pozwala na bardziej wyrafinowaną kontrolę napięcia wyjściowego, która nie jest możliwa w przypadku regulatora liniowego. Regulacja szerokości impulsu moduluje średnie napięcie przyłożone do diody LED, umożliwiając pracę przy stałym prądzie bez konieczności stosowania precyzyjnego rezystora dla każdej diody LED i przy minimalnych stratach energii w postaci ciepła.

Jak wybrać zasilacz do LED 12V?

Aby zasilacz LED właściwie spełniał swoją funkcję, dobrze będzie zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia, jak:

  • wbudowane zabezpieczenia

To bardzo istotne, bo dzięki fabrycznie wbudowanym zabezpieczeniom możemy zapobiec takim problemom, jak spięcia czy przeciążenia. Spotkamy się również z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi.

  • sprawność energetyczna

Ten parametr zasilaczy do LED powinien być jak najwyższy. Powód jest prosty – im większa sprawność energetyczna produktu, tym mniej energii będzie tracił nasz zasilacz LED. Jakiej wartości więc poszukiwać? Szacuje się, że sprawność energetyczna produktów o atrakcyjnej jakości kształtuje się na poziomie min. 85%.

Podczas zakupów zasilaczy do np. lamp warsztatowych LED nie warto oszczędzać. Takie urządzenie można uznać za jeden z najważniejszych elementów całego diodowego systemu oświetlenia. Jeśli nie wybierzemy właściwego zasilacza do lamp ledowych do warsztatu, nie zadbamy o optymalną trwałość systemu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *