Wada zgryzu to nie tylko defekt o charakterze estetycznym. Nieprawidłowe ustawienie zębów może powodować poważniejsze problemy – negatywnie wpływać na kondycję uzębienia, a czasem nawet utrudniać niektóre rodzaje leczenia. Podczas dobierania właściwego aparatu ortodontycznego, istotnym etapem jest wybór wariantu zamków. Czym charakteryzuje się opcja metalowa?
Zamki metalowe ortodontyczne – kiedy je zastosować?
Zamki wykonane z metalu cieszą się największą popularnością. Powód jest prosty. Są niezwykle wytrzymałe, charakteryzują się szerokim zastosowaniem, a jednocześnie dostępne są w atrakcyjnych cenach. W takiej konstrukcji wyróżnić można zamki przymocowane do szkliwa zęba z pomocą specjalistycznego kleju, łuki ortodontyczne oraz metalowe pierścienie. Za utrzymanie łuku w zamkach odpowiadają gumki ortodontyczne, określane również jako ligatury.
Z aparatu z zamkami metalowymi korzystać może młodzież oraz dorośli, u których konieczna jest korekcja zębów stałych. Takie rozwiązanie jest w stanie zniwelować wady poważniejsze niż te, leczone z pomocą aparatów ruchomych. Każdorazowo konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą i upewnienie się, czy dana metoda będzie odpowiednia dla konkretnej wady.
Oprócz kwestii zdrowotnych, pamiętajmy też o estetyce. Zamki metalowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na tym, żeby aparat był mało dostrzegalny, bo z dumą i pewnością siebie chcą nosić takie rozwiązanie. Zamki metalowe ortodontyczne dostępne są w różnorodnych wariantach, wykonanych m.in. ze stali i z tytanu. Pacjentom cierpiącym na alergię poleca się hipoalergiczne aparaty metalowe bez niklu.
Co jeszcze należy wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego z zamkami metalowymi ortodontycznymi?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na samym początku możemy zmagać się z dyskomfortem. W miarę upływu czasu mija. Jeśli chodzi o działania, które należy przedsięwziąć przed leczeniem z pomocą tego typu zamków, to procedura nie różni się tutaj od leczenia aparatami estetycznymi. Do najważniejszych kroków należy więc:
- pozbycie się kamienia nazębnego
- wyleczenie zębów
Należy wiedzieć, że niektóre osoby nie będą mogły korzystać z aparatu metalowego. Na liście przeciwwskazań znajduje się m.in. osteoporoza. Również pacjenci i pacjentki zmagający się z chorobą nowotworową, będą zmuszeni wybrać inne rozwiązanie, niż taki aparat ortodontyczny.
Zamki metalowe ortodontyczne – czy leczenie boli?
Jak wcześniej wspomniano, początki mogą wiązać się z wrażeniem ucisku, które z czasem przestaje być odczuwane. Jeśli chodzi natomiast o samo założenie aparatu z zamkami metalowymi ortodontycznymi, to proces nie jest bolesny. Polega po prostu na przymocowaniu pierścieni do zębów trzonowych i na zamocowaniu zamków do zębów. Ból się nie pojawia, ale trzeba się nastawić, że taka wizyta może chwilę potrwać i przyda się cierpliwość.