Makuch lniany – właściwości, charakterystyka, zastosowanie.

Które komponenty warto uwzględnić w paszy swoich zwierząt hodowlanych? By właściwie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba nieco bliżej zapoznać się z poszczególnymi opcjami. Jedną z propozycji, oferowanych przez sprawdzone sklepu jest makuch lniany. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się, dlaczego zdecydowanie warto poznać go nieco bliżej.

Czym właściwie są makuchy?

Zanim przejdziemy do charakterystyki tego konkretnego rozwiązania, warto dowiedzieć się, co dokładnie określa się jako makuchy. W ten sposób określa się produkty uboczne procesu tłoczenia olejów na zimno. Wyobraźmy sobie wytłok po zakończonym procesie oleju. Owy olej to tylko jeden z cennych produktów, które można wykorzystać. Makuchy należą do tej grupy. Znajdziemy w nich takie substancje jak:

  1. błonnik
  2. kwasy omega-3
  3. polifenole
  4. białko.

Jeśli chodzi o skład chemiczny, to większość, bo aż ponad 89 proc. makuchów lnianych stanowi sucha masa. Na kolejnych pozycjach znajduje się białko ogólne, związki bezazotowe oraz tłuszcz surowy. Ostatnie miejsca zajmuje energia strawna i włókno surowe. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że makuch z lnu jest korzystny nie tylko dla zwierząt. Specjaliści wskazują na to, że stale rośnie jego popularność w diecie ludzi. Można się spodziewać, że makuch lniany coraz częściej będzie pojawiał się w produktach kierowanych do wegan i wegetarian.

Makuch lniany jako pasza dla zwierząt

Wcześniej wspomniana wysoka zawartość m.in. białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają na zwierzę. Jego znaczenie odczuje m.in. ich układ pokarmowy. Regularne uwzględnianie makuchów lnianych w paszy zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, a także łagodzi te, które już mają miejsce. Podobnie rzecz się ma z ewentualnymi podrażnieniami układu pokarmowego. To jednak nie wszystko, co może zaoferować ten rodzaj paszy. Makuch polecany jest jako sprawdzona, bezpieczna i wartościowa pasza dla koni.

Jakie inne zalety ma makuch lniany?

Hodowcom często zależy na tym, by zwierzę szybko rosło, było zdrowe, a ich życie było długie. Makuch lniany ma znaczenie dla każdej z tych kwestii. Zasługą takiego stanu rzeczy jest m.in. wysoka zawartość żelaza, potasu, jodu, cynku, fosforu. W makuchu lnianym znajdziemy także sporo witamin z grupy B.

Uwzględnienie tego dodatku w diecie podnosi poziom energii zwierząt oraz zapewnia ich organizmom odpowiedni poziom witamin, mikroelementów i aminokwasów. Regularnie podając makuchy nie musimy martwić się o braki ołowiu, kadmu, miedzi, magnezu, sodu i wielu innych.

Gdzie wybrać odpowiedni makuch lniany?

Nie ma znaczenia, czy prowadzimy małe, średnie czy duże gospodarstwo – w każdym z tych przypadków warto wybierać pasze dla zwierząt z pewnego źródła. Ważne jest to, by takie produkty nie były modyfikowane genetycznie. Najlepszą opcją będzie nawiązać współpracę ze sprawdzony, rzetelnym sklepem. Takie podmioty wybierają jedynie godnych zaufania dostawców. Jednym z miejsc, w których kupimy wysokiej jakości makuch lniany jest agrovet.com.pl.