W jakich sprawach może pomóc notariusz?

Czy do notariusza możemy się zwrócić z naszą sprawą, czy może powinniśmy poszukać innego specjalisty? W tym tekście sprawdzamy, czym dokładnie zajmuje się taki ekspert i kiedy będzie w stanie nam pomóc.

Notariusz w Warszawie – kilka słów o jego obowiązkach

Notariusz uznawany jest za funkcjonariusza publicznego. To on czuwa nad tym, żeby wszystkie procedury były przestrzegane. Dba o interesy każdej ze stron. Dzięki swoim kompetencjom oraz uprawnieniom może realizować czynności notarialne. Można do nich zaliczyć np. sporządzanie aktów notarialnych oraz poświadczeń.

Notariusz Warszawa

Akt notarialny a poświadczenie notarialne

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dokumentem o najwyższej randze dowodowej. Dzięki notariuszowi, wszystkie zapisy znajdujące się w takim dokumencie można uznać za rzetelne i zgodne z prawdą. Poświadczenie notarialne dotyczy natomiast nieco innego zakresu czynności. Przede wszystkim zakres jest znacznie bardziej ograniczony. Akt notarialny oznacza, że wszystkie zapisy w nim zawarte są prawdziwe. Poświadczeniu może podlegać natomiast jeden z elementów, np. podpis.

Kiedy powinniśmy zwrócić się do notariusza?

Takich sytuacji jest wiele. Wsparcie notariusza przyda się przy:

  • podpisywaniu umowy sprzedaży nieruchomości

Jeśli zależy nam na kupnie lub sprzedaży nieruchomości, nie obędzie się bez aktu notarialnego. Nierzadko taki specjalista obecny jest również podczas podpisania umowy przedwstępnej.

  • sprawy spadkowe

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że notariusz pomoże nam również w takich kwestiach. To dlatego z tego typu powstępowaniami kierujemy się raczej do sądu. Jeśli zależy nam na tym, żeby sprawnie przeprowadzić cały proces, lepszym rozwiązaniem może okazać się odwiedzenie notariusza. Podczas wizyty sporządzić można takie dokumenty jak np. notarialne poświadczenie dziedziczenia.

  • wielu innych sytuacjach

Notariusz spisuje protokoły, przyjmuje dokumenty na przechowanie, sporządza na żądanie stron projekty aktów, sporządza odpisy, doręcza poświadczenia itp.

Z pomocy specjalistki korzystają osoby zamieszkujące Mokotów, Śródmieście, Ursynów i inne dzielnice Warszawy. Rzetelny notariusz powinien nam przystępnie wytłumaczyć daną sprawę i kompleksowo zająć się naszym problemem tak, aby wszystko przebiegło zgodnie z przepisami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *