Oprawa pogrzebowa – czym jest i najważniejsze elementy

Śmierć bliskiej nam osoby, to zawsze trudna chwila. Jeżeli żegnamy dobrego człowieka, tym bardziej będzie nam ciężko. Smutna, a dla wielu nawet traumatyczna chwila, nie pozwala na zebranie myśli. Ciężko nam czasami uwierzyć, iż wszystko to dzieje się naprawdę. Uważamy, że to po prostu sen. Niemniej jednak, jako najbliższa rodzina musimy znaleźć w sobie siłę, aby zorganizować pogrzeb.

Profesjonalna i kompleksowa organizacja pogrzebu

Jeżeli posiadamy już akt zgonu, załatwienie formalności nie będzie aż takie trudne. Warto wybrać zakład pogrzebowy, którego pracownik pomoże nam od początku do końca, dzięki czemu nie będziemy pozostawieni sami sobie. Kompleksowa organizacja pogrzebu, to między innymi:

  • odebranie ciała ze szpitala albo z domu
  • przetransportowanie zwłok do chłodni
  • przechowywanie osoby zmarłej w chłodni
  • odpowiednie przygotowanie do pochówku
  • załatwienie wszelakich pogrzebowych formalności, oprawę muzyczną, zorganizowanie kremacji, wydruk nekrologów i klepsydry, jak i wszelką potrzebną nam pomoc.

Oprawa pogrzebowa – czym dokładnie jest?

Oprawa pogrzebowa, stanowi istotną kwestię podczas organizacji pochówku. Niewątpliwie rodzina w tym okresie, nie do końca może przemyśleć wszelkie kwestie, niemniej warto mieć na uwadze, iż profesjonalny dom pogrzebowy, z pewnością będzie chciał ustalić tego typu szczegóły, dlatego powinno się wiedzieć, na co zwracać wówczas uwagę. Wracając do meritum – mówiąc krótko, usługi pogrzebowe w zakresie oprawy, to wszystko to, co będzie towarzyszyło pogrzebowej ceremonii – i mówimy tutaj o materialnych elementach, ale także o tym, co powoduje, iż tego typu ceremonia, może nabrać wyjątkowego charakteru.

Oprawa pogrzebowa – najważniejsze jej elementy

Uroczystość pogrzebowa, nie ogranicza się wyłącznie do pochówku osoby zmarłej, ale obejmuje wiele czynności. Należy dokonać wyboru urny albo trumny, co stanowi trudne zadanie. W wypadku tradycyjnej wersji pochówku, trzeba dostarczyć do zakładu pogrzebowego ubrania, jak i parę istotnych drobiazgów, które mają zostać umieszczone w trumnie. Najczęściej będzie to różaniec w wypadku wierzących osób. Jeżeli ciało osoby zmarłej, ma zostać skremowane, powinniśmy dostarczyć jej fotografię.

Jeżeli zmarły był wierzący, ceremonia odbędzie się w kościele w czasie Mszy Świętej. W przypadku oprawy pogrzebowej, istotne są kwiaty, czyli najczęściej wieniec z dołączoną do niego wstęgą, na której zostaną umieszczone ostatnie słowa pożegnalne. Dla rodzin katolickich, najważniejsza będzie Msza Święta. Możemy przygotować pożegnalną mowę, którą wygłosimy w kościele, albo już na cmentarzu. Za oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej, odpowiedzialny jest najczęściej organista.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *