Płyty i fronty meblowe – z mdf czy może fornirowane

Zarówno fronty drewniane, jak i fornirowane cieszą się ogromną popularnością. Ich wybór ma ogromne znaczenie, bo pozwala tworzyć wnętrza o odmiennej stylistyce. Z jakiego materiału fronty meblowe warto wybrać, by uzyskać pożądany efekt? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Fronty z płyty MDF – jakie są ich wady i zalety?

Fronty meble z płyt MDF są bardzo popularnym rozwiązaniem. Bazują one na zmielonym drewnie, które mieszane jest ze związkami organicznymi i prasowane w bardzo wysokiej temperaturze. To bardzo trwały, ale również łatwy w obróbce materiał, który bardzo często służy do wykonywania mebli kuchennych i pokojowych. Płyty MDF lakierowane zapewniają piękny wygląd, a samo wykończenie ich w ten sposób sprawia, że uzyskujemy w pełni odporną na wodę powierzchnie, która dobrze pielęgnowana ma szansę posłużyć nam przez wiele lat.

Płyty MDF lakierowanie – jak wygląda ten proces?

Pokrywanie płyt MDF lakierem nie jest proste, dlatego zabieg ten przeprowadzany jest w specjalnych lakierniach. To właśnie tam nanosi się cienką warstwę powłoki lakierniczej zabezpieczającą stosunkowo miękką płytę MDF od brudu i wilgoci. Tak wykonane płyty meblowe MDF są trwałe i zapewniają piękny wygląd naszych kuchni i łazienek. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że dużą popularnością cieszą się również płyty MDF laminowane, ale cienka warstwa folii nie gwarantuje tak dobrych parametrów, jak twardy lakier. Bazą dla mebli laminowanych i lakierowanych są fronty meblowe frezowane.

Fronty meblowe fornirowane – czy warto się na nie zdecydować?

Fronty meblowe fornirowane bazują przeważnie na płycie wiórowej, która oklejona jest cienką warstwą drewna naturalnego (tzw. fornirem). Wierzch wykończony jest lakierem, dlatego zapewnia piękny wygląd, ale fronty takie mają jedną dość dużą wadę. Jako że są dość miękkie, ich odporność na uszkodzenia jest niska. Pomimo tego rozwiązania te cieszą się sporą popularnością, bo korzystnie wyglądają w kuchniach, łazienkach i pokojach różnego przeznaczenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *