Jak dbać o saunę? Wskazówki od producenta na temat konserwacji i pielęgnacji.

Wreszcie stałeś się właścicielem bądź właścicielką swojej wymarzonej sauny? Jeśli chcesz, by przez cały czas prezentowała się nienagannie i zachwycała wszystkich Twoich gości, nie możesz zapomnieć o prawidłowej konserwacji i pielęgnacji. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Nawet najlepszy producent saun nie zadba o ciebie o przyszłą kondycję sauny

W saunie panują wymagające warunki. Wszystkie nawierzchnie, a dokładnie materiały, które je tworzą, są poddawane wilgoci i wysokim temperaturom. Nawet najlepszej jakości tworzywa nie sprawdzą się tutaj, jeśli całkowicie zaniedbamy ich pielęgnację i czyszczenie. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że wybór profesjonalnego producenta saun i precyzyjne wykonanie konstrukcji to dopiero początek. Na to, jak będzie sprawowała się sauna, wpływ ma także nasze zachowanie.

Co warto wiedzieć o myciu sauny?

Pomocne okażą się tutaj specjalne preparaty przeznaczone do sauny, chociaż nie jest to konieczne. Do sprzątania nawierzchni można wykorzystać miękkie, mokre ściereczki. Niektórzy do zachowania czystości drewna wykorzystują też miękkie szczotki z dodatkiem takich preparatów jak proszek do prania. Pamiętajmy, żeby zawsze najpierw przeprowadzić próbę. W ten sposób zyskamy pewność, że materiał dobrze zniesie wszystkie zaplanowane przez nas zabiegi pielęgnacyjne.

Co, jeśli zaniedbasz pielęgnację?

Brak prawidłowego czyszczenia i konserwacji może doprowadzić do takich problemów jak:

  1. pojawienie się grzyba
  2. rozwój pleśni
  3. trudne lub niemożliwe do usunięcia defekty estetyczne.

Jednym z najważniejszych przyzwyczajeń, które powinniśmy od razu sobie wpoić jest dokładne wysuszenie sauny po każdym użyciu. Do głównie gromadząca się, niemogąca uciec wilgoć jest najczęstszą przyczyną wcześniej wymienionych problemów. Zbierzmy więc rozlaną wodę, wytrzyjmy podłogę, otwórzmy drzwi i pozostawmy otwarty otwór wentylacyjny.

A co z konserwacją?

Oprócz regularnego czyszczenia warto wdrożyć też zabiegi konserwujące. Dobrą opcją może okazać się zakup specjalnych preparatów, zabezpieczających używane powierzchnie. Mogą to być np. olejki do drewna. Nawiązanie współpracy z takim podmiotem, jak profesjonalny producent saun, to nie tylko fachowe wykonanie konstrukcji. To także cenne doradztwo. Warto więc spytać go, co możemy zrobić, by jak najdłużej utrzymać konstrukcję w nienagannej kondycji.