Jak wykryć naczyniaki mózgu?

Naczyniaki uznaje się za jedne z najczęściej pojawiających się anomalii naczyniowych. Mogą powstać również w mózgu i doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Niestety nierzadko osoba nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, bo naczyniaki mózgu często nie dają charakterystycznych objawów.

Kiedy możemy mieć do czynienia z naczyniakiem mózgu?

Do objawów, które mogą pojawić się u osoby z naczyniakiem mózgu, zaliczymy np. napady padaczkowe oraz bóle głowy. Pacjenci mogą skarżyć się także na zaburzenia widzenia oraz problemy z pamięcią. Niekiedy pojawiają się także problemy ze słuchem. Jak widać, tego typu objawy trudno uznać za charakterystyczne i mogą wiązać się z szeregiem innych przypadłości. To dlatego diagnoza musi być potwierdzona odpowiednim badaniem.

Naczyniak mózgu leczenie

Jak wykryć naczyniaki mózgu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zwykłe zdjęcie rentgenowskie nie będzie wystarczające. Najlepszym sposobem na wykrycie naczyniaka jest badanie radiologiczne, a dokładnie badanie arteriograficzne. Wykonuje się je z użyciem kontrastu. Na jego podstawie specjalista jest w stanie dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda układ naczyń u pacjenta.

Naczyniak mózgu – leczenie

Gdy słyszymy o zmianach w obrębie mózgu, najczęściej czujemy strach i wyobrażamy sobie skomplikowaną operację, po której będzie czekał nas długi okres rekonwalescencji. Na szczęście leczenie naczyniaka mózgu może przebiegać z użyciem radiochirurgii stereotaktycznej. Takie działania przeprowadza m.in. Centrum Gamma Knife Exira.

Do zalet metody można zaliczyć:

  • niską dawkę promieniowania

Wszystko dlatego, że wiązka promieniowania skupia się jedynie na problematycznym obszarze, pomijając tkanki wokół.

  • wysoką skuteczność i dużą precyzję działania

Pacjenci mogą cieszyć się natychmiastowym efektem leczenia.

  • możliwość szybkiego powrotu do normalnego życia

Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia, w którym wykonano zabieg. Do pełnej funkcjonalności, a więc do codziennych zadań, poleca się wrócić po upływie kilku dni. Nadal jest to jednak czas dużo krótszy niż czas powrotu do zdrowia po tradycyjnych metodach leczenia naczyniaka.

 

Źródło: https://gammaknife-exira.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *