Rezonans magnetyczny – kiedy się go wykonuje i jak się przygotować do badania? Wskazówki

Rezonans magnetyczny to bardzo popularne i ważne badanie, które musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. O wszelkich szczegółach można się oczywiście dowiedzieć od lekarza oraz w wybranej placówce medycznej, ale każdy pacjent powinien zgłębić swoją wiedzę w tym zakresie jeszcze przed udaniem się na wizytę do gabinetu lekarskiego.

Rezonans magnetyczny Warszawa – czym jest i kiedy jest wskazany?

Rezonans magnetyczny w Warszawie (MRI) to badanie, które jest realizowane na podstawie wystawionego skierowania. To nic innego, jak badanie obrazowe podczas którego wykorzystuje się działanie pola magnetycznego. Rezonans powinien być poprzedzony wnikliwym przejrzeniem poprzednich badań obrazowych oraz badaniem kreatyniny. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są natomiast rozruszniki serca oraz metaliczne ciała obce. Niekiedy są to również protezy i klipsy naczyniowe, aparat ortodontyczny i sztuczne zastawki serca. Kiedy z kolei wykonuje się rezonans magnetyczny w Warszawie? Przede wszystkim wtedy, gdy:

  • należy rzetelnie ocenić przebieg jakiegoś poważnego schorzenia,
  • należy rzetelnie ocenić stan tkanek,
  • u pacjentów pojawiają się choroby wątroby, serca i stany zapalne, a do tego widoczne są guzy w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Aktualnie wymienia się kilka różnych odmian rezonansu magnetycznego, a konkretniej są to: rezonans jam brzusznej i klatki piersiowej, rezonans głowy, miednicy, naczyń krwionośnych oraz naczyń chłonnych. 

Rezonans magnetyczny Warszawa – jak się przygotować do badania? Porady

Pozostało zastanowić się nad jedną bardzo istotną kwestią, a więc jakich przygotowań wymaga rezonans magnetyczny w Warszawie? Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane, choć każdy pacjent powinien się dostosować do kilku kluczowych zasad. Rezonans magnetyczny z kontrastem wymaga:

  • przyniesienia wyników z badań krwi,
  • braku jedzenia przez co najmniej 2 godziny przed wykonaniem badania,
  • zgłoszenia się do pracowni co najmniej 15 minut przed zaplanowanym badaniem,
  • pozostania na czczo na co najmniej 6 godzin przed badaniem, gdy rezonans jest realizowany w znieczuleniu,
  • przyniesienia wcześniejszych zdjęć TK, USG i RTG,
  • objaśnienia, z jakich leków korzystają obecnie pacjenci i w jaki sposób je stosują.

Dostosowanie się do tych wskazówek gwarantuje pacjentom uzyskanie wysokiej jakości obrazu radiologicznego. Jak widać nie wymaga to większych poświęceń, dlatego sprawę należy potraktować nad wyraz poważnie, ponieważ w tym wszystkim chodzi przecież o zdrowie pacjenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *