Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – technologia XXI wieku

Z pomocą pompy ciepła można zatroszczyć się o to, żeby dom miał wystarczającą ilość energii do podgrzania wody oraz do ogrzewania budynku. Rosnące zainteresowanie takimi urządzeniami wynika z kilku kwestii. Jedną z nich są względy ekologiczne. Pompy ciepła zaliczają się do alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Osoby decydujące się na zainstalowanie pompy oczywiście biorą pod uwagę również koszt. Dziś sprawdzamy najważniejsze informacje o dostępnych typach urządzeń.

 

Powietrzne pompy ciepła – rodzaje

Przeważnie w takich urządzeniach spotkamy się ze specjalnymi sprężarkami. To one odpowiedzialne są za podgrzanie powietrza, które początkowo jest zimne. Zanim jednak potrzeba zasilania elektrycznego nas zniechęci, należy zdać sobie sprawę z tego, że udział tej energii jest niski, a większość pochodzi z darmowego, nieodnawialnego źródła. Trzeba również zaznaczyć, że koszt takiego sprzętu dość szybko się zwraca. Wykorzystanie powietrza jest proste i ekologiczne. Na rynku spotkamy się z takimi rozwiązaniami, jak:

  • pompy ciepła powietrze powietrze
  • pompy ciepła powietrze woda

 

Domek w górach

 

Jeśli chodzi o ceny pompy cieplnej powietrze-woda to zakup pompy w tym przypadku jest droższy niż w wariancie powietrze powietrze. Nie zapominajmy jednak, że pierwsza opcja posiada takie zalety jak wysoka estetyka i łatwość pielęgnacji. Pompa powietrze woda wymaga zainstalowania wodnego odbiornika ciepła. Z kolei korzystanie z pompy powietrze powietrze to konieczność zainstalowania wymienników zamontowanych w ogrzewanych powierzchniach.

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

W takich urządzeniach wykorzystuje się ciepło geotermalne, które zawarte jest w wodach gruntowych, powierzchniowych oraz, oczywiście, w samym gruncie, co z powodzeniem wykorzystują nowoczesne gruntowe pompy ciepła. Z takim urządzeniem nie tylko zatroszczmy się o ogrzanie obiektu zimą i zapewnienie mu ciepłej wody, ale także o chłodzenie domu w gorące miesiące. Gruntową pompę ciepła docenią osoby, dla których ważna jest cena energii. Urządzenie uznawane jest za dość tanie w eksploatacji. Dodatkowo, jeśli jest wykonane właściwie i składa się z podzespołów wysokiej jakości, powinno nam służyć bez problemów nawet przez kilkadziesiąt lat.

 

Co jeszcze świadczy o tym, że pompa ciepła jest lepsza niż kocioł węglowy?

Nie da się ukryć, że pozyskiwanie energii z kotła węglowego wiąże się z takimi niedogodnościami, jak:

  • codzienna obsługa kotła;
  • przygotowanie paliwa i jego składowanie.

To dość czasochłonne i pracochłonne rozwiązanie, a gdy uwzględni się jeszcze kwestie ekologiczne, kotły węglowe jawią się raczej jako urządzenia przestarzałe i niepraktyczne. Trudno się więc dziwić, że z profesjonalnych, nowoczesnych rozwiązań, proponowanych przez firmy, korzystają nie tylko właściciele domów prywatnych, ale też i przedsiębiorcy.