Kiedy warto wykorzystywać kołdrę obciążeniową?

Czy kołdra obciążeniowa jest rzeczywiście skuteczna, czy może to jedynie chwyt marketingowy? W tym artykule pochylamy się nad tą kwestią i sprawdzamy, czy taki zakup może rzeczywiście okazać się opłacalny.

Czym właściwie jest kołdra sensoryczna?

To, co różni takie rozwiązania od dobrze nam znanych tradycyjnych kołder to wypełnienie. Przeważnie składa się ono z ciężkich kuleczek, wykonanych ze szkła. Taki wkład dociążający sprawia, że kołdra ma dużo większą masę, niż produkty, w których zastosowano wypełnienie z puchu, pierza lub materiału syntetycznego. W ciekawy sposób rozwiązano także kwestię konstrukcji kołdry obciążającej. Tkanina musi być tak zszyta, żeby zapewniała właściwie rozłożenie się ciężaru. Warto zaznaczyć, że kołdra terapeutyczna jest odpowiednia także dla osób, cierpiących na alergie, bo nie przyciąga kurzu ani roztoczy.

Kołdra obciążeniowa a bezsenność

Po kołdry sensoryczne warto sięgnąć np. wtedy, gdy chcemy wesprzeć leczenie bezsenności. Ich waga ma duży wpływ na nasze poczucie komfortu, zdolność do wyciszenia oraz zrelaksowania się. Organizm czuje się bezpiecznie i wie, że może się rozluźnić. Kołdra dociążająca sprawia, że:

  • ciśnienie krwi się obniża;
  • łatwiej jest nam osiągnąć stan snu głębokiego.

Efekt? Rano czujemy się wypoczęci i zrelaksowani.

Kołdra sensoryczna

Kiedy jeszcze dobrze będzie wybrać kołdry obciążeniowe?

Takie produkty mogą być skutecznym wsparciem leczenia:

  • ADHD;
  • zespołu niespokojnych nóg;
  • nerwic;
  • zaburzeń integracji sensorycznej;
  • chorób neurodegeneracyjnych;
  • przewlekłego bólu.

Kołdra obciążeniowa – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

Wątpliwości może budzić to, czy pod taką kołdrą można wypoczywać całą noc. Wiele osób czuje się dobrze podczas całonocnego wypoczynku pod kołdrą sensoryczną. Inne wolą raczej wykorzystać ją do krótkich drzemek lub po prostu do odpoczynku bez spania. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to odradza się spędzanie całej nocy pod kołderką. Najlepszą opcją jest wybór takiej opcji, która daje nam najwięcej komfortu. Dobrze jest mieć na uwadze, że niektóre schorzenia powinny wzbudzić u nas ostrożność. Mowa np. o epilepsji, obniżonym napięciu mięśniowym, o niektórych problemach skórnych, zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze zdrowiem, najlepszą drogą jest zawsze zasięgnięcie opinii lekarza.

Pamiętajmy także, że kołdry sensoryczne należy kupować w pewnych, zaufanych miejscach. Produkty są wtedy odpowiednio przetestowane i bezpieczne. Tego typu warianty oferuje m.in. Sensoric.

 

Źródło: https://sensoric.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *